Prosto w oczy

09/11/2016 

Coraz częściej jakość naszego widzenia odbiega od normy. Wady wzroku, w szczególności krótkowzroczność, stają się chorobami cywilizacyjnymi. U osób z wadami wzroku proces powstawania obrazu wygląda nieco inaczej, niż u osoby dobrze widzącej.

media_jola_babij

Najczęstszymi objawami świadczącymi o spadku jakości widzenia są mrużenie oczu, niewyraźne widzenie przedmiotów z daleka lub bliska (w zależności czy wadą jest krótkowzroczność czy dalekowzroczność) oraz bóle głowy. Kiedy tylko takie objawy dadzą o sobie znać, warto wybrać się do okulisty. Wykona on badania i dobierze odpowiednią metodę korekcji wady wzroku. Najczęściej są to okulary lub soczewki kontaktowe, których moc dobierana jest odpowiednio do wielkości wady. Jednak poza standardowymi sposobami korekcji wad wzroku istnieją również nowoczesne metody, które umożliwiają prawidłowe widzenie bez konieczności zakładania okularów lub soczewek. Jedną z nich jest laserowa korekcja wzroku, która pozwala raz na zawsze pozbyć się wady. 

–Zabiegi laserowej korekcji wzroku są ratunkiem dla osób, które z różnych względów nie chcą nosić okularów i wolą cieszyć się dobrym widzeniem bez ograniczeń. Do ich wykonania wykorzystuje się lasery najnowszej generacji, które gwarantują wysokie bezpieczeństwo. Zabieg polega na utworzeniu płatka rogówki, co umożliwia modelowanie głębszych warstw rogówki przy użyciu lasera i w konsekwencji zniwelowanie wady wzroku – wyjaśnił specjalista chorób oczu z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, lek. med. Robert Matusik.

W przeciwieństwie do laserowej korekcji wzroku, dzisiejsza okulistyka może również zaoferować pacjentom nowoczesną, nieinwazyjną i odwracalną metodę – ortokorekcję.

– Ortokorekcja pomaga pacjentom cierpiącym na krótkowzroczność oraz niewielki astygmatyzm, także tym młodszym - tę metodę można z powodzeniem stosować u dzieci. Metoda umożliwia dobre widzenie w ciągu dnia dzięki specjalnym gazoprzepuszczalnym soczewkom ortokeratologicznym, które pacjent zakłada przed zaśnięciem. W trakcie snu soczewki  zmieniają krzywiznę rogówki, która wraca do pierwotnego kształtu dopiero po kilkunastu godzinach od ich zdjęcia - dlatego w ciągu dnia widzi się prawidłowo. Kolejnej nocy należy powtórzyć tę czynność, żeby efekt został zachowany. Przy regularnym stosowaniu z czasem można zakładać soczewki rzadziej, np. 3-4 razy w tygodniu – wytłumaczyła optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, Magdalena Duda.

Oko to nasze okno na świat. A nawet niewielka wada wzroku może spowodować dyskomfort w codziennym życiu. Dlatego chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że warto pamiętać o regularnych wizytach u okulisty i zwracać uwagę na pierwsze symptomy świadczące o pogorszeniu widzenia.

 

 

 

opr. ghostinfo, foto: Media Production JB

mediajb.pl