Internet wśród potrzeb człowieka

17/05/2016 

Jakieś mądre głowy przeprowadziły sondaż, z którego dokładnie to wynika. Jesteśmy społeczeństwem informacyjnym. Cokolwiek to oznacza. Faktem jest, że polskich użytkowników Internetu jest prawie 26 milionów. Z czego aż 14 korzysta regularnie z mediów społecznościowych. Aż trudno w to uwierzyć, ale „statystyczny” osobnik spędza w necie codziennie… prawie sześć godzin. Życie on-line zabiera nam aż tak wiele czasu?

jola_babij001

To już nie ulega wątpliwości. Pytanie tylko, czy tę rewolucję umysłową wykorzystujemy dobrze. Od kilkunastu lat zmierzamy w głąb tej technologii, ale z jakim skutkiem, jakim wpływem na nasze życie? Pewnie dowiemy się o tym za jakiś czas.  To doskonały temat do rozważań dla socjologów. Warto by jednak rozgraniczyć badania na osobach prywatnych serfujących w necie dla relaksu i tych, które ten czas w Internecie spędzają bo… muszą, choćby ze względów zawodowych.

Obecność w sieci ze swoimi produktami i usługami jest dla firm już niemal obowiązkiem. Część takich decyzji podjęli zarządzający przedsiębiorstwami, a za wielu zdecydowali klienci. Ten dynamiczny rozwój społeczeństwa informacyjnego, którego istotą jest produkcja, gromadzenie, ale także wzajemne przekazywanie sobie informacji - wymaga równie szybkiego rozwoju technologii informacyjnych. Pojawiają się sieci o wysokich parametrach przepływności: LTE oraz światłowody. Według IHS Global Ltd. w 2014 roku dostęp do sieci LTE miało 66,7 proc. polskich gospodarstw domowych. Z kolei w zasięgu sieci światłowodowych było w Polsce 7,3 proc. A zatem rosną nasze potrzeby?

- Społeczeństwo informacyjne ma swoje potrzeby i konkretne oczekiwania. Stale je obserwujemy i staramy się na bieżąco na nie odpowiadać. Wzrost poziomu świadomości informacyjnej sprawił, że użytkownicy internetu oczekują od operatorów coraz powszechniejszego dostępu do coraz szybszych sieci. Dlatego też stale inwestujemy w technologię FTTH (Fiber to the Home) – powiedział zastępca Dyrektora ds. Produktów Telekomunikacyjnych w Grupie Multimedia Polska, Sebastian Batog.

Światłowody zapewniają niezawodność działania usług, przy jednoczesnym zagwarantowaniu coraz większych prędkości przepustowości sieci oczekiwanych przez klientów.

- To właśnie dzięki światłowodom mogliśmy jako pierwszy ogólnopolski operator telekomunikacyjny wprowadzić do naszej oferty internet 500 Mb/s. – dodał Sebastian Batog.

Znana amerykańska analityczka Mary Meeker kilka lat temu zaprezentowała raport. Bardzo odważnie w nim stwierdziła, że wynalezienie internetu mobilnego było rewolucją, która sprawi -  że na pierwszym miejscu Piramidy Maslowa (opracowanej w 1943 roku i przedstawiającej ludzkie potrzeby) znajdzie się „Internet/telefon komórkowy”. Choć to duże nadużycie – warto zdać sobie sprawę z faktu, że w Dolinie Krzemowej trwają badania nad skonstruowaniem super szybkiego sposobu przekazywania informacji w amerykańskiej armii. Być może w przyszłości takim rozwiązaniem będą technologie laserowe. Ale na to przyjdzie nam jeszcze trochę zaczekać. Pytanie tylko, czy „trochę” to słuszne stwierdzenie.

 

 

 

opr. ghostinfo, foto: Jola Babij /Media Production JB

*firmy i media zainteresowane skorzystaniem z naszych usług (zdjęcia, artykuły, wywiady etc.) zapraszamy do kontaktu: mediaproduction.jb@gmail.com